Manufacturer of a wide range of products which include adapter converter usb male to type c female, usb-c headset jack adapter, type c to v8 adapter, 2-in-1 on-the-go (otg) usb adapter, usb type-c to usb-a male-to-female otg (on-the-go) adapter and usb to type c adapter.
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Interface Type | Type-C female to USB male |
| Adapter Type | USB OTG |
| Gender Configuration | Male to Female |
| USB Version | USB 3.0 |
| Orientation | Straight |
| Number of Ports | 1 |
| Body Material | Metal |
| Connector Type | USB-A |
| Contact Plating | Nickel Plated |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Shielding | Shielded |
| Housing Material | Plastic |
| Supported OS | Windows |
₹ 28 / Piece Get Latest Price
| Adapter Type | USB-C Headset Jack Adapter |
| USB Version | USB 2.0 |
| Number of Ports | 1 |
| Connector Type | USB-C |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Cable Length | 0.1 m |
| Housing Material | Plastic |
| Supported OS | Android |
| Power Source | Bus Powered |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Adapter Type | Type C To V8 Adapter |
| USB Version | USB 2.0 |
| Number of Ports | 1 |
| Connector Type | USB-C |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Cable Length | 0.1 m |
| Housing Material | Plastic |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Adapter Type | 2-in-1 On-The-Go (OTG) USB Adapter |
| USB Version | USB 2.0 |
| Number of Ports | 1 |
| Connector Type | USB-A |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Cable Length | 2 in 1 OTG connector |
| Housing Material | Plastic |
| Supported OS | Android |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Adapter Type | USB OTG |
| USB Version | USB 3.0 |
| Number of Ports | 1 |
| Connector Type | USB-C |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Cable Length | otg connector |
| Housing Material | Plastic |
| Supported OS | Android |
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| Adapter Type | USB |
| USB Version | USB 3.0 |
| Number of Ports | 1 |
| Connector Type | USB-C |
| Housing Material | Plastic |
| Supported OS | Windows, Android |
| Power Source | External Power |
Dalip Kumar (CEO)
AG Enterprises
3rd Floor, 17/157, Gali No. 6, Than Singh Nagar, Anand Parvat
New Delhi - 110005, Delhi, India